Fotele gabinetowe w Twoim biurze

Fotel to jeden z najważniejszych mebli w biurach. Nie ulega wątpliwości, że to akurat na fotelu spędzamy najwięcej czasu roboczego. Odpowiednio wybrany fotel gabinetowy ma niebagatelny wpływ na nasz komfort – to on sprawi, czy po typowym czasie pracy biurowej – 8 godzin – będziemy czuć się jak wypoczęci, czy będziemy odczuwali różne bóle. Jest to też swego rodzaju wizytówka gabinetu – to od niego zależy na ile poważnie będziemy wyglądać w oczach klientów. Na stronie https://kamilameble.pl/12-fotele-gabinetowe-do-biurka jest duży wybór foteli biurowych – o różnym stopniu zaawansowania ergonomii i wyglądu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze fotela?

Najważniejszym parametrem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest ergonomia. Jest to jednak kwestia dość zaawansowana, która dla początkującego użytkownika może być skomplikowana. Należy się zastanowić, które parametry są dla nas niezbędne przy wyborze krzesła, a które niekoniecznie.

 • Wysokość: fotel gabinetowy powinien dawać możliwość takiego podniesienia, aby nogi były ugięte pod katem 90 stopni. Nieodpowiednia wysokość powoduje złe rozłożenie ciężaru wzdłuż kręgosłupa i tym samym wywołuje bóle.
 • Podłokietniki: w większości foteli są one zbyt wąskie i nieruchome. Jeśli ma to być krzesło do komputera, podłokietniki powinny wspierać ręce cały czas i dobrze by było, gdyby miały możliwość regulacji. 
 • Oparcie: powinno być wyprofilowane do kształtu kręgosłupa. Powinno mieć także ruchome oparcie lędźwiowe, aby dostosować krzesło do wzrostu użytkownika. Dobry fotel pozwala o oparcie w każdym momencie. Nie każdy jednak jest ergonomiczny, a głębokość siedziska powoduje pochylanie do przodu – co powoduje obciążenie kręgosłupa. Można też się zastanowić nad regulacją oparcia, by można było odciążyć plecy w czasie przerwy spędzanej na siedząco.
 • Wentylacja: fotele tapicerowane naturalną skórą lub tkaniną nie potrzebują jej zazwyczaj, lecz w przypadku tworzyw sztucznych jest ona przydatna. Wpływa ona także na komfort fotela.
 • Siedzisko: wybór siedziska jest na tyle szeroki, że nie ma wpływu na ergonomię. Powinno jednak być miękkie i niezbyt głębokie ani zbyt płytkie. To już kwestia indywidualna każdego użytkownika. 
 • Podstawa: element nie mający wpływu na ergonomię siedzenia, jednak mający wpływ na praktyczność fotela w kontekście jego przesuwania. Fotele gabinetowe dzielą się na przesuwane na kółkach oraz na płozach. Pierwsza grupa jest bardzo popularna – umożliwia przesuwanie krzesła bez konieczności wstawania z niego. Trzeba jednak wziąć pod uwagę rodzaj powierzchni, na jakiej ma stać krzesło – z reguły krzesła te dają się przesuwać po gładkiej powierzchni – podłóg lub twardych dywanów. No i pomniejsze czynniki, jak wpływ na powierzchnię (rysowanie podłóg) lub istnienie samoczynnego przesuwania podczas braku ruchu. Druga grupa to krzesła na płozach. Takie krzesła są wygodniejsze dzięki dwóm podstawom, jednak przesuwanie wymaga nieco więcej wysiłku.

Jak wybrać fotele gabinetowe?

Mało jest foteli, które można uznać za uniwersalne. Zazwyczaj użytkownik musi zadeklarować, w jaki sposób będzie używał fotela. Najważniejsze cechy foteli gabinetowych w zależności od konkretnych zadań:

 • Długo trwające rozmowy telefoniczne: oparcie, odchylenie oparcia, zagłówek
 • Praca lub rozrywka przed komputerem: podłokietniki, siedzisko
 • Praca biurowa (pisanie, czytanie dokumentów): podłokietniki, siedzisko
 • Uniwersalność w wymiarze częstych zmian pozycji: oparcie, siedzisko (warto zastanowić się nad fotelem kubełkowym)
 • Uniwersalność w wymiarze pracy na różnych poziomach (schylanie): oparcie, podłokietniki, zagłówek

Ceny

Od pewnego pułapu cenowego, różnice między modelami foteli gabinetowych mają znaczenie jedynie pod kątem prestiżu. Tapicerka jest drugorzędna, względem ergonomii, jednak syntetyczna skóra będzie tańsza od naturalnej. Ceny krzeseł zaczynają się od 50-60 złotych, jednak te są pozbawione ergonomii. Typowy wydatek to koszt rzędu 200-500 złotych. Droższe (i bardziej profesjonalne) fotele jednak nie gwarantują idealnej ergonomii.

Wygląd

Przy wyborze fotelu gabinetowego dobrze skupić się nie tylko na wyglądzie, ale również jakości wykonania. Nieoszlifowane nadlewki przy brzegach podłokietników, niedokładne szycie, niedokładnie zrobione ściegi – te drobiazgi utrudniają korzystanie z foteli. 

Biorąc pod uwagę wygląd ogólny, biurowy fotel skórzany będzie się prezentował okazale, elegancko i będzie świadczył o prestiżu miejsca, zaś skóra będzie ułatwiać trzymanie w czystości. Im bardziej zwykłe krzesło, tym nie tylko spadnie ranga miejsca, ale też spadnie ergonomia takiego siedziska. Fotel gabinetowy w nowoczesnym biurze to swego rodzaju wizytówka, więc dobrze wybrać taki, który wyglądem i kolorem będzie pasował do charakteru miejsca. 

Podsumowanie

Jeśli ktoś nie wie, jaki powinien być dobry fotel gabinetowy, może poszukać w sieci, albo wybrać się do sklepu Kamila Meble. W tym miejscu, oprócz szerokiego wyboru tego typu mebli, doradcy klienta, po zapoznaniu się z wymaganiami stawianymi przez klienta, powinni pomóc przy wyborze jak najlepszego krzesła.